Typy na skoki narciarskie - Kursy i zasady obstawiania

Skoki narciarskie kierują się jasnymi regułami, które można poznać po krótkim przestudiowaniu zawodów. Typy na skoki narciarskie dotyczą przede wszystkim rozgrywek Pucharu Światu oraz Turnieju Czterech Skoczni, które przyciągają rzesze kibiców. Dla coraz większej liczby osób skoki narciarskie nie stanowią dodatku, lecz kluczowy obszar typowania, na który czekają przez wiele miesięcy.

Typy skoki narciarskie - co warto wiedzieć?

Typy bukmacherskie na skoki narciarskie w przeważającej większości dotyczą próby określenia szans na zwycięstwo danego zawodnika w turnieju. W zakładach prematch poprawne wskazanie najlepszego zawodnika wiąże się z wysokimi kursami. Jest to jednak zadanie o wysokim stopniu trudności. U największych bukmacherów, takich jak STS czy Fortuna można jeszcze typować na dodatkowe rynki zdarzeń – czy zawodnik znajdzie się na podium, czy zmieści się w klasyfikacji najlepszej piętnastki.

Typowanie wyników dla skoków narciarskich w ostatnich latach przybiera także formę H2H, czyli head to head. Oznacza to, że przy zawarciu kuponu próbujemy odgadnąć, który z dwóch zawodników wskazanych przez bukmachera zdobędzie wyższe miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Bardzo dobrze, że ten rynek zakładowy został stworzony, gdyż zapewnia znacznie większe możliwości obstawiania. Tutaj kursy na poszczególnych sportowców zazwyczaj cechują się niewielką amplitudą, gdyż specjaliści firm bukmacherskich tak dobierają pary, aby poziom umiejętności oponentów pozostawał maksymalnie wyrównany.

Jakie nowe typy na skoki narciarskie warto by tu zaproponować? Dobrym pomysłem byłoby konkretne wskazanie długości skoku danego zawodnika, jego noty, stworzenie wirtualnych zespołów zawodników i obstawianie na podstawie wyników ich konfrontacji, parametry wiatru na poszczególne skoki, pobicie rekordu skoczni lub obstawianie ostatniego miejsca na zawodach. Typowanie wyników dla skoków narciarskich niesie ze sobą ogromne możliwości. Z niecierpliwością oczekujemy na rozwój tej dyscypliny w ofercie legalnych bukmacherów.

Analiza przedmeczowa na skoki narciarskie – na co zwracać uwagę przed typowaniem?

Typy bukmacherskie na skoki narciarskie zawsze poprzedzone są szczegółową analizą dokonywaną przez specjalistów tej dyscypliny. Zanim bukmacher ustali kursy dla każdego teamu, dokładnie ocenia możliwości i prezentowaną formę skoczków. Już same kursy sugerują szanse na zwycięstwo, chociaż w przypadku skoków narciarskich wyniki końcowe podlegają częstym wahaniom. Niejednokrotnie sprawiają przez to analitykom liczne niespodzianki.

Dokonując analizy prematch, własne typy na skoki narciarskie powinny uwzględniać formę zawodnika w różnych etapach. Chodzi o trening, serię próbną oraz kwalifikacje. Są to jedyne chwile, gdzie wyniki zawodników podawane są do informacji publicznej. Cała reszta strategii trenerskiej pozostaje oczywiście owiana tajemnicą. Wyniki uzyskiwane w czasie powyższych wydarzeń wcale nie muszą determinować przyszłego sukcesu lub porażki. Naturalne jest, że najwięcej sił skoczek stara się zachować na czas właściwego konkursu.

Następny czynnik stanowi przyczynę faktu, dla którego typowanie wyników dla skoków narciarskich bardzo często odbywa się w trybie live. Mowa tu oczywiście o podstawowym warunku atmosferycznym udanego skoku, czyli kierunku i sile wiatru. Jeszcze w ubiegłym wieku zasady tej dyscypliny sportowej nie dokonywały korekty not sędziowskich.

Zawodnicy musieli się w dużej mierze zdawać na łut szczęścia, a zmiany pogody stanowiły zmorę nawet najlepszych skoczków. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła, dzięki odejmowaniu lub dodawaniu punktów, w zależności od przelicznika parametrów wiatru. Dzięki temu poziom zawodów stał się dużo bardziej wyrównany, chociaż wiatr dalej wpływa na wyniki.

Każdy zawodnik, gdyby miał możliwość wyboru, wolałby skakać w korzystnym wietrze, nawet poświęcając minusowe punkty. Ostateczne zwycięstwo zależy przecież od długości skoku i stylu lotu, a dobry wiatr ma tutaj kolosalne znaczenie. Zatem typy na skoki narciarskie także powinny uwzględniać ten czynnik atmosferyczny. Tak przynajmniej głosi teoria.

W praktyce natomiast niemożliwe jest stworzenie przez bukmacherów kursów uwzględniających wiatr dla zakładów prematch. Dlatego typy skoki narciarskie coraz częściej dotyczą także zakładów live, w których ten czynnik może być wzięty pod uwagę.

Skoki narciarskie - Typy – Co warto wiedzieć?

Analizując typy na skoki narciarskie, warto także słuchać bieżących komentarzy dziennikarzy sportowych i śledzić aktualności. Znajdziemy w nich solidną dawkę praktycznych informacji o dyspozycji psychofizycznej czołowych zawodników. Wiedza o ewentualnych problemach zdrowotnych czy innego rodzaju niedyspozycji będzie miała kluczowe znaczenie w typowaniu.

Długoterminowa analiza wyników pozwala także na sformułowanie wniosków odnośnie do rezultatów zawodników na poszczególnych skoczniach. Obiekty te podlegają nieraz znacznym różnicom, dlatego wielu skoczków ma swoje ulubione miejsca. Warto o tym wiedzieć, zanim zawrzemy kupon.

Wydawać by się mogło, że typy bukmacherskie na skoki narciarskie wymagają poświęcenia długich godzin pracy na analizę.  Jest to po części prawda, jednak dzięki serwisom takim jak zawodtyper.pl, gracze otrzymują dostęp do prognoz najlepszych specjalistów.

Typy skoki narciarskie uwzględniają bardzo szczegółowe parametry determinujące dyspozycję każdego zawodnika. Nie zwalniają jednak z samodzielnej analizy i formułowania wniosków opartych na doświadczeniu. Wielu kibiców skoków narciarskich nawet nie zdaje sobie sprawy, jak dużą wiedzę posiada w tej dziedzinie. Pasja do skoków narciarskich stanowi gwarancję szybkiego zbudowania warsztatu typerskiego, który posłuży do skutecznych analiz na długie lata.

Jakie wydarzenia typować?

Oglądając skoki narciarskie, możemy obstawiać wyniki zarówno pojedynczych konkursów Pucharu Świata, jak również turniejów. Poniżej zwrócimy uwagę na to, co można obstawiać.

Puchar Świata

Puchar Świata w skokach narciarskich to rywalizacja zawodników o wygranie dużej kryształowej kuli. Tegoroczny kalendarz Pucharu Świata składa się z 32 konkursów indywidualnych. Rywalizację wygra ten skoczek, który w tym czasie zdobędzie najwięcej punktów. Aby tak się stało, zawodnik musi utrzymać równą i stabilną formę przez cały sezon. W związku z tym zwycięzca klasyfikacji generalnej nie może być przypadkowy i łatwiej go wytypować.

Letnie Grand Prix

Letnie Grand Prix to cykl zawodów składający się z kilkunastu konkursów. Odbywa się w okresie letnim, kiedy wielu zawodników odpoczywa lub przygotowuje formę na sezon zimowy. Jest to czas, w którym słabsi zawodnicy są w stanie wygrywać konkursy. Historia pokazuje, że klasyfikację Letniej Grand Prix często wygrywa tzw. outsider.

Turniej Czterech Skoczni

Turniej Czterech Skoczni to minicykl, w którego skład wchodzą cztery konkursy. Wygrywa zawodnik, który po oddaniu ośmiu skoków uzyska najwyższą notę. W trakcie TCS odbywają się kwalifikacje w systemie KO - możemy obstawiać, który zawodnik okaże się lepszy w tym pojedynku.

Raw Air

Raw Air to minicykl, w którego skład wchodzą konkursy na skoczniach norweskich. W sezonie 2023/2024 turniej odbędzie się na trzech skoczniach - Oslo, Trondheim i Vikersund. Przed każdym konkursem indywidualnym odbywa się prolog, pełniący funkcję nie tylko kwalifikacji, ale także sesji zaliczanej do klasyfikacji generalnej cyklu.


Jak analizować skoki narciarskie?
Obstawiając skoki narciarskie, zwracaj uwagę na formę zawodników, warunki atmosferyczne, śledź relacje dziennikarzy czy aktualności. Zwróć uwagę również na to, jak poszło skoczkom w serii próbnej.
Skoki narciarskie - jakie typy można obstawić?
Do wyboru są m.in. typy na zwycięzcę turnieju, zajęcie miejsca na podium czy pojedynki head to head. Oferta jednak stale się rozwija co widać u wielu bukmacherów.