Gromda, gala walk na gołe pięści, przebojem wdarła się na rynek polskich sportów walki. Pojedynki od samego początku cieszą się sporym zainteresowaniem, a projekt promują gwiazdy. Skąd wzięła się Gromda? Czym jest Gromda? Jaka jest historia Gromdy? Odpowiedzi poznacie poniżej.

Czym jest Gromda?

co to gromda

Gromda to gale emocjonujących walk na gołe pięści w formule bokserskiej. Zawodnicy uderzają więc tylko pięściami i w pojedynkach nie występuje parter czy zapasy, a więc elementy walk znane kibicom z MMA. Z racji tego, że zawodnicy nie mają na swoich dłoniach rękawic, podczas starć błyskawicznie dochodzi do rozcięć i różnego rodzaju urazów. Stąd więc niezwykle emocjonujące i pełne krwi pojedynki, niczym z dawnych czasów. - Honorowa, brutalna i męska walka oparta na pierwotnej formie boksu – czytamy na oficjalnej stronie projektu, chcąc poznać pytanie odnośnie tego, czym jest Gromda.

Zobacz także: Jakie są zasady walki Gromda?

Gromda – historia

Pierwsza gala Gromda odbyła się w czerwcu tego roku. Historia Gromdy nie jest więc szczególnie odległa, ale projekt szybko przekonał do siebie fanów sportów walki. Organizatorzy zamieścili w sieci ogłoszenie, w którym szukali ludzi chętnych do występu w walkach na gołe pięści. Zgłoszeń przybyło kilkaset, a matchmakerzy wyselekcjonowali zawodników do pierwszego turnieju bokserskiego w Polsce na gołe pięści oraz walk pokazowych. Pierwszy turniej, będący eliminatorem do walki o 100 tysięcy złotych, wygrał Krystian "Tyson" Kuźma, który wygrał jednego wieczora trzy pojedynki i szybko stał się największą gwiazdą Gromdy. Transmisje gali Gromda od początku realizowane są w systemie PPV.

Skąd wzięła się Gromda?

powstanie gromdy

Pomysłodawcą i szefem projektu Gromda jest Mariusz Grabowski, znany polski promotor bokserski, szef grupy „Tymex Boxing Promotion”. W trakcie swojej kariery promotorskiej prowadzi kariery między innymi byłej mistrzyni świata Ewy Brodnickiej czy czołowego polskiego pięściarza Roberta Parzęczewskiego. Skąd więc wzięła się Gromda?

- Szukamy nowych wyzwań, idziemy o krok dalej i organizujemy pierwszą w Polsce galę bokserską na gołe pięści. Mamy przykład Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie takie imprezy odnoszą sukces sportowo-organizacyjno-finansowy. Tradycje pojedynków bez rękawic sięgają kilkuset lat wstecz i jestem przekonany, że znajdą zwolenników wśród polskich kibiców, a produkt o nazwie Gromda zyska dużą popularność – powiedział Grabowski w rozmowie z Interią przed pierwszą galą.

Grabowski w rozmowie z Super Expressem zdradził też, w jaki sposób selekcjonowano zawodników przed ich występami w walkach na gołe pięści.

- Chętni do turnieju musieli wysłać nam filmik z treningu, opis, z jakiej dyscypliny się wywodzą. Tak naprawdę, daliśmy szansę zawodnikom z ulicy. Takim, którzy trenowali, ale nie mieli walk zawodowych – przyznał Grabowski po premierowej edycji gali Gromda.

Zobacz również, jak typować walki Gromda.

Mateusz Borek a Gromda

Od początku w projekt pod tytułem Gromda mocno zaangażowany jest Mateusz Borek, który między innymi promuje gale w swoich mediach społecznościowych. Borek jest współorganizatorem Gromdy. Jednym z patronów Gromdy jest także Kanał Sportowy, czyli projekt, którym Borek zarządza wraz z Tomaszem Smokowskim, Krzysztofem Stanowskim i Michałem Polem. Kanał Sportowy transmituje między innymi ważenia przed galami Gromda, a w magazynie o sportach walki regularnie poruszany jest temat walk na gołe pięści pod tym szyldem.

Tego typu walki od zawsze wzbudzały sporo kontrowersji – niektórzy uważają, że pojedynki na gołe pięści mają niewiele wspólnego ze sportem i że bardziej przypominają bójkę pod dyskoteką, niż pojedynek pięściarski. Mateusz Borek po pierwszej gali Gromda zabrał w tej sprawie głos na łamach WP SportoweFakty.

- Płacisz, to oglądasz, więc nie ma takiej możliwości, by niepełnoletnie dziecko przełączyło kanał i trafiło na takie walki. To jest świadoma decyzja dorosłych ludzi, czy chcą taką usługę wykupić i obejrzeć – podkreślił jeden z najpopularniejszych polskich komentatorów, zajmujący się od lat piłką nożną i właśnie sportami walk.

O tym, jak oglądać gale Gromda zobaczysz w innym wpisie.

Typuj galę razem z nami na grupie FB:


Czym jest Gromda?
Gromda to gale emocjonujących walk na gołe pięści w formule bokserskiej. Zawodnicy uderzają więc tylko pięściami i w pojedynkach nie występuje parter czy zapasy, a więc elementy walk znane kibicom z MMA.
Kto stoi za federacją Gromda?
Pomysłodawcą i szefem projektu Gromda jest Mariusz Grabowski, znany polski promotor bokserski, szef grupy „Tymex Boxing Promotion”. Współorganizatorem Gromdy jest Mateusz Borek.